RODZAJE USZLACHETNIEŃ DRUKU

zobacz jak możesz upiększyć swoje projekty

FOLIA BŁYSZCZĄCA

Folia błyszcząca odbija światło i sprawia, że kolory na wydrukach, pokrytych błyszczącą folią, są odbierane jako bardziej nasycone. Folia błyszcząca dodatkowo zabezpiecza końcowy produkt przed warunkami atmosferycznymi i zwiększa jego trwałość.

FOLIA MATOWA

Folia matowa pochłania światło i dlatego kolory na wydrukach foliowanych matową folią są postrzegane są jako bardziej stonowane w porównaniu do foli błyszczącej. Teczki laminowane matową folią są aksamitne w dotyku i bardzo eleganckie.

Folia Soft Skin jest szlachetniejszą odmiana foli matowej. Jest bardziej aksamitna niż tradycyjna folia i naprawdę robi na każdym wrażenie.

Wadą tych folii jest to, że niestety są podatne na zarysowania które najbardziej są widoczne na ciemnych tłach. Ale efekt jaki wywołuje w odbiorcach rekompensuje tę niedogodność.

WYBIÓRCZY LAKIER UV

Bezbarwny lakier wybiórczy UV nanosi się na powierzchnie pokryte matową folią – zwykłą lub soft touch. Lakier wybiórczy UV można lakierować wybrane elementy graficzne takie jak teksty, grafiki lub zdjęcia. Bardzo dobrze także prezentuje się na detalach w postaci drobnych powtarzalnych geometrycznych wzorów na ciemnych albo czarnych tłach. Bardzo interesujące efekty można uzyskać gdy sam wybiórczy lakier UV naniesie się bezpośrednio na jednolite, jasne lub ciemne tło, uzyskuje się w ten sposób interesujący efekt lakierowania, który jest delikatnie widoczny pod światło.

Czego należy unikać? Należy unikać lakierownia bardzo drobnych elementów ponieważ pojawią się problemy ze spasowaniem lakierowania z drukiem, tolerancja lakierowania wynosi +/- 0,2 mm i nawet małe przesunięcie lakieru względem druku będzie mocno widoczne. Może wystąpić także efekt rozlewania krawędzi maski i grafiki o drobnych cienkich elementach lub małe teksty wyjdą zalane, bez szczegółów w detalach.

HOTSTAMPING

Jest to technika dzięki której na wydrukowanych teczkach można umieścić elementy wykonane metaliczną folią. Efektu tego nie można uzyskać w tradycyjnym druku nawet stosując specjalne farby metaliczne.

Tłoczenie metaliczną folią wykonuje się, na gorąco, pod dużym naciskiem, na prasie za pomocą specjalnych matryc, które pozwalają na odwzorowanie nawet drobnych elementów i uzyskanie wysokiej jakości końcowego produktu.

Dostępne są różne kolory folii między innymi: złota, srebrna, niebieska, zielona, czarna, miedziana, holograficzna.