Tłoczenie przy wykorzystaniu specjalnie w tym celu przygotowanych matryc jest chyba najpopularniejszą i najczęściej stosowan formą uszlachetniania wizytówek. Tłoczenie polega na tym, że wybrany element jest wyciskany za pomocą specjalnie w tym celu przygotowanej matrycy. Matryca, pod dużym naciskiem jest wgniatana w papier czego efektem jest wypukłość. Można w ten sposób tłoczyć elementy które są niezadrukowane uzyskujemy wtedy na papierze  wyraźną wypukłość. Można także uwypuklić elementy wcześniej nadrukowane np. logo firmy lub jakąś grafikę. Technika ta nie nadaję się do tłocznie drobnych elementów takich jak np. dane adresowe.

Tłoczenie charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Wytłoczone logo  lub inne elementy graficzne dodają wizytówce ekskluzywnego i niepowtarzalnego charakteru.

Czym się różni w takim razie tłoczenie od druku wypukłego skoro w obu przypadkach uzyskujemy wypukłość?

W przypadku tłoczenia następuje ingerencja w strukturę papieru (wizytówki z jednej strony są wypukłe a z drugiej wklęsłe). Natomiast w przypadku wizytówkek z drukiem wypukłym tylko druk jest wypukły a wypukłość tę uzyskuje się bez ingerencji w strukturę papieru czyli wizytówka z drugiej strony pozostaje gładka.